iektóre materiały (np. krzem) pod wpływem promieniowania słonecznego wytwarzają prąd elektryczny.
Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku podstawowych elementów: paneli fotowoltaicznych (lub modułów), falownika (lub inwertera), licznika dwukierunkowego i ewentualnie baterii magazynującej energię. Panele fotowoltaiczne są umieszczane na dachu lub na gruncie i zbierają promieniowanie słoneczne. Falownik zamienia prąd stały wytworzony przez panele na prąd przemienny, który jest zgodny ze standardami sieci energetycznej. Licznik dwukierunkowy mierzy ilość energii produkowanej i zużywanej przez instalację oraz ilość energii oddawanej do sieci lub pobieranej z niej. Bateria magazynująca energię pozwala na zachowanie nadwyżki energii wyprodukowanej przez instalację i wykorzystanie jej w późniejszym czasie.
Fotowoltaika ma wiele zalet dla użytkowników indywidualnych i biznesowych oraz dla środowiska naturalnego. Dzięki fotowoltaice można obniżyć rachunki za prąd, uzyskać niezależność energetyczną, zwiększyć wartość nieruchomości oraz skorzystać z dotacji lub ulg podatkowych. Fotowoltaika jest także przyjazna dla klimatu, ponieważ nie emituje szkodliwych gazów cieplarnianych ani innych zanieczyszczeń.
Fotowoltaika jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się technologii odnawialnych źródeł energii na świecie. W Polsce liczba instalacji fotowoltaicznych wzrasta każdego roku dzięki atrakcyjnym warunkom finansowym i prawnym oraz rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa.
Fotowoltaika pozwala na produkcję darmowej energii
Instalacja fotowoltaiki na własnym dachu to jedna z najlepszych inwestycji, jakich możesz dokonać. Fotowoltaika pozwala na produkcję darmowej energii elektrycznej i przy pomocy rządowego dofinansowania staje się coraz bardziej dostępna dla każdego.
Nie dość, że dają spore oszczędności w rachunkach za prąd, to jeszcze mają wpływ na środowisko, ponieważ fotowoltaika nie wytwarza węgla ani innych szkodliwych dla środowiska zanieczyszczeń.
Jeśli więc chcesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd, zmniejszyć swój ślad węglowy i zainwestować w coś, co przyniesie Ci długoterminowe korzyści, to inwestycja w instalacje fotowoltaiczne jest zdecydowanie dobrym rozwiązaniem.